KUGL 368

6 faktai, kurių nežinojote apie Lietuvos kredito unijas!

Lietuvoje daugiau nei 150 000 asmenų yra kredito unijų nariai, tačiau dauguma likusiųjų apie unijas žino nedaug. Pristatome keletą faktų, padėsiančių suprasti, kuo kredito unijos skiriasi nuo bankų ar kitų finansinių organizacijų.

1. Kredito unijos nariai yra jos savininkai

Jokia kita finansų organizacija nesuteikia savo klientams ir paslaugų gavėjams tokių teisių ir galimybių, kokias jie gauna būdami kredito unijos nariais. Kiekvienas asmuo stodamas į uniją įsigyja pajų ir tampa unijos dalininku. Unijos nariai yra vieninteliai jos akcininkai ir turi lygiavertę balso teisę, gali dalyvauti valdybos rinkimuose. 30 eurų vertės pajus grąžinamas išstojant iš unijos.* Jei unijai metai buvo pelningi, pajininkams gali būti išmokami dividendai.

2. Kredito unija siekia ne tik pelno

Pagrindinis kredito unijų tikslas – teikti finansines paslaugas vietos bendruomenėms, o ne siekti pelno. Todėl kredito unijos gali pasiūlyti didesnes palūkanas indėlininkams, finansuoti ypač smulkų verslą, teikti paskolas ūkininkams, smulkioms įmonėms ir kitiems asmenims, į kuriuos nekreipia dėmesio didieji rinkos žaidėjai. Sėkminga unija ženkliai prisideda prie savo regiono ir bendruomenių vystymosi – gyventojai ir smulkusis verslas turi lankstų finansavimo šaltinį, taupantieji – didesnes palūkanas. Visos pasaulio kredito unijos jau daugiau nei 140 metų vadovaujasi principu, kad kooperacija ir finansinių paslaugų prieinamumas bendruomenės nariams yra svarbesnis už pelną. Absoliuti dauguma LKU kredito unijų grupės narių prisideda prie savo bendruomenių gyvenimo, renginių ir socialinių akcijų.

3. Unijų valdybos dirba visuomeniniais pagrindais

Pirmosios Vokietijos provincijose susikūrusios kredito unijos garsėjo altruizmu, nes jose atlyginimą gaudavo tik kasininkai. Tradicija išliko ir šiais laikais – visų kredito unijų valdybos nariai dirba savanoriškais pagrindais, o atlygį gauna tik už dalyvavimą posėdžiuose. Į unijos valdybą gali kandidatuoti bet kuris unijos narys, todėl visa valdyba turi bendrą interesą – dirbti unijos labui.

4. Unijos yra demokratiškiausios finansų institucijos

Ar esate girdėję apie indėlininkus ar paskolų gavėjus, kurie turėtų teisę spręsti, kaip vykdyti banko veiklą?
Kredito unijose kiekvienas narys, nepriklausomai nuo indėlio, investicijos, paskolos dydžio turi tokį pat balsą visuotinio susirinkimo metu. Tai – viena esminių kredito unijos savybių, leidžianti jai išlikti bendruomeniška, kooperatyvia, vertinančia kiekvieną narį.

5. Unijos visas paslaugas teikia ir internetu

Nors Lietuvoje unijos vykdo veiklą tik savo ir kaimyninėse savivaldybėse, jų nariai ir klientai gali naudotis „i-unija“ elektroninės bankininkystės sistema. Ši sistema leidžia atlikti ir gauti pavedimus, apmokėti komunalines sąskaitas, tvarkyti indėlius, taupomąsias sąskaitas ir paskolas.

6. Unijų kortele išsigryninti pinigų galima visuose Lietuvos ir EEE bankomatuose

Dalis kredito unijų išduoda debetines ir kreditines korteles, kuriomis galite išgryninti  pinigus visuose Lietuvos, EEE bankomatuose ir daugiau. Stambesnes sumas nemokamai galima išsigryninti unijose ir jų kasose. Ilgos kelionės iki jūsų banko skyriaus ar bankomato greitai pasimiršta, kai galite naudotis visais Lietuvos bankomatais!

 

Nepaisant visų skirtumų, kredito unijos yra pilnavertės, griežtus reikalavimus atitinkančios finansinės institucijos, kuriose laikomi indėliai ir investicijos draudžiamos ES ir Lietuvos įstatymų numatyta tvarka.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Skaityti daugiau