KUGL 368

     Lietuvos banko (LB) atliktas gyventojų tyrimas parodė, kad per 50 proc. apklaustųjų santaupas laiko mokėjimo sąskaitoje, o beveik kas trečias – grynaisiais „kojinėje“. Kredito unija „Germanto lobis“ primena pasirinkti taupymo būdai dažnai ne tik neefektyvūs, bet ir pastaruoju atveju – nesaugūs. Visa tai signalizuoja, kad nors ir žinome apie taupymo svarbą, tačiau taupymo priemonėmis pakankamai nesidomime.

     Taupymas – tai įprotis?

     Koronaviruso protrūkio sukelta krizė yra puiki proga gyventojams įsitikinti, kad juodai dienai turi ruoštis visi. Taupyti reikia ne tik konkrečiam tikslui, bet ir nenumatytiems atvejams. Finansų specialistai pataria, jog būtina turėti bent 3–6 mėnesių pajamų dydžio santaupas. Kaip bebūtų, penktadalis LB apklaustų šalies gyventojų teigė santaupų visai neturintys.

     Dažniausia to priežastis – iš gaunamų pajamų nelieka laisvų lėšų taupyti. Anot Lietuvos centrinės kredito unijos (LCKU), prižiūrinčios visą LKU kredito unijų grupę, kuriai priklauso ir kredito unija „Germanto lobis“, projektų valdymo specialistės Ritos Stankevičiūtės, dažnai net ir didėjant pajamoms proporcingai didėja ir žmonių poreikiai, todėl laisvų lėšų gali nelikti, jeigu nesama taupymo įpročio, kurį reikia ugdyti.

     „Verta suprasti, kad taupymas grynaisiais ir lėšų įdarbinimas yra skirtingi būdai atsidėti pinigus – mat pastaruoju būdu taupomi pinigai turi potencialo uždirbti naujus pinigus. Taupant mokėjimo sąskaitoje ar grynaisiais, pinigai ne tik neauga, bet ir priešingai – gali nuvertėti. Nereikia nė priminti, kad viso gyvenimo santaupas laikyti grynaisiais yra ir ypatingai nesaugu“, – sako R. Stankevičiūtė.

Įtraukti antraštę

Sekite naujienas mūsų Facebook paskyroje: https://www.facebook.com/kugl.lt

     Santaupos turi augti

     Efektyvus būdas taupyti – kiekvieną mėnesį atsidedant nustatytą dalį pajamų, penktadalį ar dešimtadalį, šių lėšų neįtraukiant į bendrą šeimos biudžetą. Indėliai – galimybė taupyti ir auginti santaupas už metines palūkanas, kurios kredito unijoje „Germanto lobis“ neretai konkurencingesnės nei kitose finansų įstaigose.

     „Kurį indėlio tipą pasirinkti – taupomąjį ar terminuotąjį, – priklauso nuo asmeniui priimtino taupymo būdo ir jau sukauptos sumos. Terminuotieji indėliai yra skirti didesnei sumai laikyti, jų negalima papildyti, o įnešta suma – fiksuota ir nekintama. Palūkanos mokamos arba kas mėnesį, arba termino pabaigoje.

     Tuo tarpu taupomieji indėliai yra skirti didesnei sumai sukaupti per ilgesnį laikotarpį. Pradinė suma dažniausiai būna nedidelė. Šį indėlį visą jo laikotarpį galima papildyti reguliariais arba nereguliariais įnašais, o palūkanos kitą mėnesį skaičiuojamos jau nuo didesnės sumos. Taip pat kredito unijoje „Germanto lobis“ dalį indėlio galima atsiimti nemokamai.

    Taigi tais atvejais, kai asmuo turi sukaupęs didesnę sumą ir neturi tikslo taupyti papildomais įnašais, rekomenduojama rinktis terminuotąjį indėlį, o kitu atveju – taupomąjį“, – aiškina R. Stankevičiūtė.

    Minėtina, kad gyventojams atvira galimybė nuotoliniu būdu per e. bankininkystės sistemą ne tik padėti ar papildyti indėlį, bet ir tapti kredito unijos „Germanto lobis“ nariu. Tam reikalinga turėti elektroninį kvalifikuotą parašą, mobilųjį elektroninį parašą arba kvalifikuotą „Smart-ID“ paskyrą, ir kreiptis į kredito uniją elektroniniu būdu.

    Indėlis kredito unijoje – saugesnis būdas taupyti

    Indėliai – viena iš mažiausiai rizikingų taupymo priemonių. LCKU Iždo departamento direktorius, administracijos vadovo pavaduotojas Rūtenis Šukevičius teigia, kad indėliai kredito unijose – saugus būdas taupyti, nes šalyje, išskyrus pavienius atvejus, beveik neliko vadinamųjų „nepriklausomų“ kredito unijų, – mat šios privalo priklausyti centrinei kredito unijai:

    „Tai yra priežiūros lygis, užtikrinantis, kad kredito unijos veiktų neprisiimdamos per didelės rizikos, tuo pat metu įgyvendinantis kryžminių garantijų schemą. Vadinasi, bent vienai LKU grupės kredito unijai patyrus laikinus sunkumus, atsakomybę prisiima visa grupė“, – aiškina R. Šukevičius pabrėždamas, kad taip pat LKU kredito unijos yra valstybinio indėlių draudimo sistemos dalyvės, todėl net visos grupės žlugimo atveju įsijungtų indėlininkų apsaugos ir indėlių kompensavimo mechanizmai.

     Kredito unija – arčiau Jūsų  

     LKU grupei priklausančios kredito unijos „Germanto lobis“ administracijos vadovo Vytauto Barsteigos teigimu, į kredito unijas vis dažniau atsigręžia kitų finansų įstaigų klientai, o to priežastys – retėjantis bankų klientų aptarnavimo vietų tinklas ir kredito unijoje siūlomos patrauklios indėlių palūkanos.

     Taip pat pastebima, kad dažnai verslai nesusimąsto, jog mokėjimo sąskaitoje laikomas pelnas taip pat gali būti įdarbintas. Taigi indėliai patys savaime gali būti aktualūs tiek gyventojams, tiek verslo įmonėms.

     Pagal Lietuvos Respublikos indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo įstatymą visi kredito unijose laikomi indėliai yra apdrausti VĮ „Indėlių ir investicijų draudimas“ draudimu.

     „Kurkime tarpusavio santykius ir bendradarbiaukime nuo kasdieninės bankininkystės paslaugų iki paskolų teikimo. Skatiname klientus aktyviai naudotis visomis mūsų teikiamomis paslaugomis, nes tik kurdami nuolatinį ryšį galėsime įsiklausyti į visų  lūkesčius ir pasiūlyti geriausius sprendimus“, – sako administracijos vadovo pavaduotoja Inga Navikienė. 


     Mes siūlome Jums: mokėjimo pervedimus, taupymo sąskaitas, bekontaktes mokėjimo korteles, internetinę bankininkystę, mokėjimo kortelių skaitytuvus, vartojimo kreditus, pagal poreikius, būsto kreditus dirbantiems tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, kredito linijas bei kreditus verslui ir žemės ūkiui.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Skaityti daugiau